Pondelok, 16 Sep 2019

Kamjanisti s cenou za najkrajšie kroje
Napísal Administrator   
Streda, 26 August 2015 14:00
Členovia FS Kamjana opäť mali možnosť ukázať svoje schopnosti a prežívať neopísateľnú atmosféru medzinárodného folklórneho festivalu. V dňoch 6. – 14. augusta súbor reprezentoval Slovensko a mesto Medzilaborce v Taliansku.

Aj keď cesta autobusom bola pomerne náročná, všetkých potešil pohľad na more, ktoré nám poskytlo vytúžený čas na odpočinok a vybláznenie sa. Cieľom našej cesty bolo mesto San Giuliano del Sannio, kde sme boli ubytovaní a kam sme sa vracali po každom vystúpení. Prijatie hostiteľov bolo veľmi milé a temperamentné, keďže domáci hneď spievali a tancovali, no a my sme sa samozrejme radi pridali.
Prvé naše vystúpenie sme absolvovali na druhý deň v meste Roccavivi. Toto vystúpenie naznačilo, že naše pôsobenie v Taliansku by malo byť úspešné, pretože potlesky divákov boli spontánne a nefalšované. Po vystúpení k nám prišla aj rodáčka z Trnavy, ktorá s rodinou žije v Taliansku už pätnásť rokov. Veľmi sa tešila, že mala možnosť vidieť a počuť aj slovenský folklór. Naše vystúpenie sa jej páčilo a ako povedala „aj keď tu momentálne žijem, som hrdá, že som Slovenka".
Všetky vystúpenia začínali o desiatej večer a nás organizátori zaraďovali do programu vždy ako predposledných. Programy sa teda končili v neskorých nočných hodinách a po našom príchode na ubytovňu to už boli skoré ranné hodiny. Takže doobeda spánok a poobede nástup do autobusu. Druhé vystúpenie sa konalo v meste Capistrello, kde sa už konal aj krojovaný sprievod s tanečnými a speváckymi upútavkami. Záujem o naše kroje bol veľký, pretože mnohí chceli fotografie na pamiatku. Náš prejav na pódiu po druhom vystúpení bol opäť výborný, keďže tentokrát bolo počuť od divákov aj bravó. Raz darmo, naše tance – zemplín, šarišská polka, dupák, cigánsky tanec – svojím charakterom boli blízke talianskemu temperamentu.
Po treťom oddychovom dni, ktorý sme strávili relaxovaním v bazéne, sme na ďalší festivalový deň boli prijatí, rovnako ako zástupcovia ďalších zúčastnených krajín, primátorom mesta San Giuliano del Sannio v nádhernej historickej radnici. Stretnutie sa konalo v neformálnom duchu, vymenili sme si navzájom dary, urobili spomienkové fotografie a zápis do našej kroniky.
Večer nás čakalo vystúpenie pred „domácim publikom". Atmosféra bola úžasná. Po sprievode sa každý súbor na čele s vlajkonosičom postupne zoraďoval na pódiu a napokon zazneli hymny všetkých zúčastnených krajín – Brazílie, Argentíny, Taiwanu, Gruzínska, Poľska, Sardínie, Sicílie, Talianska a Slovenska. Ten pocit, keď každý z našich spieval v krojoch s hrdosťou našu štátnu hymnu, bol nádherný a mnohým z nás behali zimomriavky po tele.
Posledné vystúpenie sa konalo v meste Carpinone a bolo spojené so súťažou o najkrajšie kroje. Hodnotila medzinárodná odborná porota a nás potešilo, že túto cenu sme získali práve my.
Kamjanisti opäť dokázali, že tvoria výborný kolektív, ktorý má náš folklór hlboko v srdci a že vedia dôstojne reprezentovať svoje mesto a Slovensko aj v zahraničí.
Touto cestou sa chcem poďakovať všetkým členom súboru za ich prácu a trpezlivosť so mnou. Ďakujem hudobníkom pod vedením M. Hošáka, speváckej a tanečnej zložke – absolventom medzilaboreckého gymnázia, ich rodičom, ktorí ich v tejto krásnej, ale aj namáhavej práci podporujú, ako aj Bc. I. Gališinovej a Bc. A. Lutašovej, ktoré majú na starosti organizačné a technické zabezpečenie. Veľké ďakujem patrí primátorovi mesta Medzilaborce Ing. Vladislavovi Višňovskému, ktorý pomohol zrealizovať naše zahraničné vystúpenie a sponzorom Ing. Dušanovi Papiakovi, Ing, Adriánovi Kaliňákovi, Denisovi Papiakovi, Matúšovi Černegovi a Vladimírovi Bajajovi.

 

argaiv1549

PhDr. Vladimír Tarča, umelecký vedúci a choreograf súboru

 

Posledná úprava Štvrtok, 27 August 2015 14:53