Piatok, 15 Nov 2019

FS KAMJANA
Napísal Administrator   
Piatok, 18 Júl 2014 10:19

História FS Kamjana sa začala písať v roku 1994. Pri jeho zrode stála skupina nadšencov, zapálených pre folklór, umenie ľudu. Hudba, piesne, tance, to bolo jedno zmála, čo spájalo ľudí žijúcich v prekrásnom prostredí pod Kamjanou v domove rusínov, čo sa odrazilo na charaktere ich kultúry, zvyklostí. Folklór tejto oblasti je hlavnou zložkou repertoáru folklórneho súboru, ktorý nesie meno najkrajšieho pohoria v kraji rusínov.

argaiv1344

Pozostáva z hudobnej, speváckej  a tanečnej zložky. Vo svojom programe má 5 premiérových programov.

Od svojej existencie absolvoval takmer 200 vystúpení a vystriedalo sa v ňom viac ako 150 tanečníkov, spevákov a hudobníkov. FS Kamjana svojím umením, krásou, mladosťou a temperamentom očarúva divákov nielen doma , ale aj v zahraničí. Súbor nikdy nechýbal na domácej scéne v rámci mnohých kultúrnych podujatí, ale hlavne na tradičnom festivale kultúry a športu. Okrem okolitých dedín v regióne súbor sa prezentoval vo viacerých mestách Slovenska v rámci festivalov, ale aj  hosťujúcich vystúpení – v Humennom, Snine, Svidníku, Giraltovciach, Prešove, Košiciach, Banskej Bystrici v Nitre. Súbor má za sebou aj početné zahraničné vystúpenia. Tlieskať mu  mohli  v Českej republike,     Poľsku, na Ukrajine,  v Belgicku, Macedónsku  Srbsko,Grécku, Bulharsku a na Sicílii. Vo svojom repertoári má východniarske tance, šarišské, zemplínske, ukrajinské a prevažne rusínske piesne.

V súčasnej dobe súbor združuje okolo 30 členov.

Umeleckým  vedúcim a choreografom súboru je  PhDr. Vladimír Tarča, vedúci hudobnej zložky je Michal Hošák , organizačnou vedúcou je Bc. Iveta Gališinová , vedúca technického zabezpečenia je  Bc. Andrea Lutášová.

         Veríme, že svojimi vystúpeniami súbor poteší ešte mnoho sŕdc a že ľudové piesne a tance navždy ostanú v každom z nás a tak budeme stále bohatší. Veď je to bohatstvo, ktoré nám nikto neukradne.