Streda, 23 Máj 2018

Veľkonočná kraslica 2017
Napísal Administrator   
Piatok, 31 Marec 2017 09:11

Prichádza  obdobie veľkonočných sviatkov, ku ktorým neodmysliteľne patria veľkonočné vajíčka.

argaiv1959

Zdobenie vajíčok bolo, a pre niektorých ľudí je dodnes, súčasťou jarného zvykoslovia. Kraslice ako  súčasť ľudového umenia a  zvykov patria nesporne k najstarším  umeleckým prejavom.

 

Kraslice boli hlboko zakotvené v živote ľudí, pripisovala sa im tajomná a ochranná moc, symbolizovali obnovenie a nepretržitosť života. Boli magickým a obetným prostriedkom. Darované vajíčko malo zabezpečiť zdravie po celý rok. Hoci každá krajina má svoje špecifiká a schopnosť samostatnej tvorby či pretvárania cudzích hodnôt v duchu miestnej tradície. Ale platí: „Čo iný kraj, to iné ornamenty a výzdoba“. Za účelom zachovávania ľudových tradícií a zvykov zdobenia vajíčok, Mesto Medzilaborce pripravilo aj tento rok  výstavu kraslíc spojenú aj s ich predajom.

Návštevníci môžu vidieť rôzne techniky zdobenia kraslíc od ľudových výrobcov z nášho regiónu. Zároveň vám ponúkame na predaj kraslice a rôzne dekoratívne predmety týkajúce sa veľkonočného obdobia. Techniky zdobenia vajíčok pripravili:   Mária Bodnárová, Nadežda Župová, Renáta Zálecká, Alena Tabaková,   Nadežda Lutášová, Emília Rjaba, Iveta Leferovičová a Margita Čerevková. Maketu hospodárskeho domčeka na tejto výstave predstavil Alexander Čerevka. Okrem nádherných kraslíc návštevníci môžu vidieť a  zároveň si aj zakúpiť dekoračné výrobky a  sviečky, ktoré pripravilo centrum sociálnych služieb Dúhový sen z  Kalinova.

V úvode otvorenia výstavy všetkých prítomných privítala vedúca organizačného odboru PhDr. Vladimíra Begeniová a s kultúrnym programom sa predstavila  Základná   umelecká škola  A. A. Ljubimova pod vedením pána Ľubomíra Onačilu.

Viac totografií na:

https://www.facebook.com/pg/Mesto-Medzilaborce-1640703459541980/photos/?tab=album&album_id=1873348116277512

Posledná úprava Piatok, 31 Marec 2017 09:14